Co to jest sekta?

Pojęcie „sekta” możemy definiować z różnych punktów widzenia. Inna będzie ona w rozumieniu prawa świeckiego, inna w ujęciu naukowym (psychologia, religiologia, socjologia, teologia, itp.), inna w rozumieniu poszczególnych religii, a jeszcze inne pojęcie „sekty” obowiązuje w ujęciu Kościołów chrześcijańskich.

Kościół Katolicki przez długi czas nie formułował własnej definicji „sekty”. Jest to zgodne z tradycją Kościoła, która nakazuje dogłębne i wnikliwe zbadanie problemu, przed zajęciem ostatecznego stanowiska. Wypływa to z autorytetu i misji Kościoła.

„W okresie posoborowym dopiero papież Jan Paweł II podjął ten problem. Wyrażał szereg razy niepokój z powodu szerzenia się sekt, przestrzegał przed ich zgubną działalnością i zalecał podejmowanie duszpasterskich działań w tym zakresie”. (Pawłowicz Z., Leksykon Kościołów, ruchów religijnych i sekt w Polsce, s. 135, Częstochowa 2008). Na problem zwrócił uwagę Synod z 1985 roku, który nakazał wnikliwe przebadanie tematu. Już w 1986 roku Watykan wydał dokument „Sekty albo nowe ruchy religijne. Wyzwanie duszpasterskie”.

W naszej kulturze w rozumieniu popularnym „sekta” ma znaczenie zwykle negatywne. Odmienne rozumienie „sekty” istnieje na gruncie kultury dalekowschodniej, gdzie wszelkie odłamy nieortodoksyjne określa się tym mianem (nie dostrzegając problemu w nawet wewnętrznie sprzecznych poglądach religijnych).

W związku z powyższym zamiast słowa „sekta” w opracowaniach na tej stronie będę zwykle używał pojęcia: „Nowe ruchy religijne” (NRR), które jest swoistym kompromisem: nie ma jednoznacznie negatywnego znaczenia, a jednocześnie daje możliwość ukazania całej prawdy o poszczególnych organizacjach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Google photo

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s