MORMONI – najważniejsze fakty

(Święci w Dniach Ostatnich)

Mormonizm to politeistyczna organizacja religijna rodem ze Stanów Zjednoczonych. U jej początku stoi Józef Smith, który twierdził, że ukazał mu się Bóg, a potem anioł. Ten drugi miał mu przekazać tekst objawienia składającego się na wydaną drukiem w 1830 Księgę Mormona. Ona to wraz z zapiskami samego Smitha oraz Biblią stanowi kanon świętych ksiąg tego wyznania.

Mormoni wierzą w wielu bogów i nauczają, że po dobrym życiu też możemy się stać jednym z nich. Wśród bogów są także: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Nie są Oni jednak jednym, lecz trzeba bogami.

Obecnie istnieje kilka odłamów tego ruchu, a największa z nich nosi nazwę Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Liczba wiernych na całych świecie szacowana jest na ok. 15 mln ludzi. Swoistą stolicą ruchu i miejscem zbudowania głównej świątyni jest Salt Lake City (Utah).

Wg samych Mormonów są oni jedynymi prawdziwymi chrześcijanami. Jednocześnie ich nauki bardzo często diametralnie różnią się od Tradycji Kościoła Katolickiego, czy nawet Kościołów i wspólnot protestanckich.

Przede wszystkim dla Mormonów Objawienie ciągle trwa. W przeciwieństwie do Tradycji chrześcijańskiej nauczają bowiem, że we współczesnym świecie nadal Bóg zsyła proroków, którzy są Jego głosem. Ich pisma systematycznie zaliczane są również do kanonu świętych ksiąg.

Oryginalne jest również mormońskie spojrzenie na synostwo Boże. Wg nauki proroków każdy człowiek jest dzieckiem Boga w sposób dosłowny – Bóg zrodził duszę człowieka wskutek aktu seksualnego ze swoją boską żoną, więc… człowiek jest jego synem w porządku natury.

Ciekawym poglądem Mormonów jest również uznanie się ich za naród wybrany. Mają być bowiem bezpośrednimi potomkami Indian, którzy to z kolei wywodzą się bezpośrednio od… Żydów. Obecnie Mormoni są znani z hojnego finansowania badań naukowych mających udowodnić prawdziwość tezy pochodzenia Indian od Żydów.

Głośnym jest również mormoński pogląd, że czarny kolor skóry to kara za grzechy. Naturalną jego konsekwencją jest oczywiście stwierdzenie, że nawrócenie, czyli przystanie do Świętych w Dniach Ostatnich spowoduje… rozjaśnienie skóry. Działać ma również mechanizm odwrotny. Odejście od Mormonów ma skutkować… wiadomo czym. Mormoni wycofali się z tych poglądów pod koniec lat 70tych XX wieku.

Mormoni nie wierzą w piekło uznając Lucyfera za Jezusowego… brata! Miejsce piekła zajmuje wielostopniowe niebo, które pozwala bogom w odpowiedni sposób ocenić wiarę zmarłego.

Doniosłą rolę w nauczaniu Mormonizmu odgrywa rodzina. Pierwotnie miała ona charakter poligamiczny. Współcześnie jednak tylko nieliczne odłamy Świętych w Dniach Ostatnich oficjalnie praktykują poligamię. Prawdopodobnie wskutek licznych problemów z prawem (głównie amerykańskim) najliczniejszy dziś nurt Mormonizmu zarzucił poligamię jeszcze pod koniec XIX wieku zaznaczając, że jest to tylko przystosowanie wspólnoty na czas życia na ziemi. Po śmierci poligamia ma być naturalnym stanem życia Mormona. Nakaz porzucenia poligamii miał dać ten sam anioł, którzy pierwotnie ją nakazał, zamieniając tym samym nakaz w surowe potępienie.

Pierwotną przyczyną poligamii w rodzinach mormońskich (oprócz wyraźnego nakazu anioła) była nauka, dziś często owiana mgłą zapomnienia, że po śmierci każdy wyznawca płci męskiej otrzyma w Kosmosie własną… planetę, która będzie musiał przecież zaludnić. Sprawa dotyczy oczywiście tylko tych, którzy dostaną się do najwyższego nieba, czyli będą bogami. W świetle takiego zadania trudno nie przyklasnąć ze zrozumieniem poligamicznym zapędom społeczności mormońskich.

Niespotykanym w innych wyznaniach zwyczajem Mormonów jest również przyjmowanie chrztu w imieniu osób… zmarłych. Co ciekawe jednak taki chrzest nie daje gwarancji wejścia do nieba. Chrzest ludzi żyjących odbywa się natomiast na sposób zbliżony do Świadków Jehowy – przez zanurzenie całego ciała w basenie chrzcielnym.

Wokół społeczności i nauczania Mormonizmu od początku było wiele zarzutów. Dotyczyły one zarówno poligamii, związków z nieletnimi, stosunku do murzynów, a przede wszystkim z działalnością misyjną prowadzoną przez Świętych w Dniach Ostatnich. Nutą tajemnicy jest również owiany temat związków wysoko postawionych postaci Świętych w Dniach Ostatnich z masonerią.

Omawiana wspólnota religijna uchodzi za niezwykle zamożną. Mormoni płacą na swój „Kościół” dziesięcinę ze wszystkiego co posiadają. Są także zobowiązani do służby misjonarskiej odbywanej w pełni za własne pieniądze.

Mormoni są także obecni w Polsce. Jedyne miejsce kultu znajduje się w Warszawie, ale wspólnot jest znacznie więcej. Cechą charakterystyczną działalności misyjnej Mormonów jest nienaganny strój oraz… jakże dobrze nam znane… chodzenie po domach w celu „ewangelizacji”.

Ze względu na fakt, że większość misjonarzy mormońskich obecnych w Polsce to obcokrajowcy, oferują oni także możliwość darmowego kursu języka obcego z native speaker. Można powiedzieć, że to życiowa okazja. Niestety kursy takie, nie raz indywidualne, są oczywiście okazją do prób zindoktrynowania i pozyskania kursanta.

Temat mormonizmu jest niezwykle interesujący. W osobnych artykułach będę omawiał poszczególne szczegółowe zagadnienia z nim związane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Google photo

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s